Ana Sayfa iOS Apple iOS 14: Keşfedilen tüm önemli yeni iPhone özellikleri

Apple iOS 14: Keşfedilen tüm önemli yeni iPhone özellikleri

Widget’lar

Önceden, Widget’lar yalnızca Bugün ekranında mevcuttu, ancak iOS 14 ile yeni Widget’lar bir bakışta zamanında bilgi sunacak ve bunları herhangi bir Ana Ekran sayfasına farklı boyutlarda sabitleyebileceksiniz. Evet, tıpkı Android’deki widget’lar (ve aslında Windows Phone’daki canlı döşemeler) gibi. 

Yeni seçenekleri tıpkı uygulamaları taşıyacak veya çöpe atacakmışsınız gibi görmek için ana ekranda basılı tutmanız yeterlidir. Sol üstte, kurulu olana bağlı olarak widget eklemenizi sağlayan yeni bir + simgesi vardır.

Her bir widget (farklı boyutlar) için daha fazla seçenek arasında kaydırmayı seçebilir veya sadece widget’ları ana ekrana veya Bugün ekranına sürükleyebilirsiniz. Mevcut simgeler daha sonra yer değiştirecek, bu da ana ekranınızı düzenlemek için biraz çalışma gerektireceği anlamına geliyor. 

iOS 14 eller fotoğrafta 6

Ayrıca Akıllı Yığın adı verilen bir şey var; bu sayede, akıllı yığınınız tam olarak ölçüsümüz olmasa da, zamana, konuma ve etkinliğe dayalı olarak size doğru parçacığı vermek için isteğe bağlı olarak cihaz içi zekayı kullanabilen bir bileşen yığını oluşturabilirsiniz. hala. Farklı widget’ları görmek için Akıllı Yığın üzerinden kaydırabilirsiniz. Bu gerçekten iyi çalışıyor – ancak yeni kullanıcılar için o kadar sezgisel olmayacak. 

Size iPhone kullanıcılarının daha önce sahip olmadıkları pek çok seçenek sunduğu için, onlarla bir özgürlük duygusu hissediyorsunuz, aynı zamanda neyi nereye koyacağınız konusunda da tam bir kafa karışıklığı hissediyorsunuz. Ana ekranımızda çok sayıda widget yerine basit takvim, etkinlik ve hava durumu widget’ları ile sıkışıp kaldık – ancak bunları yığılmış ve yığınlanmamış olarak değiştirme arasında gidiyoruz. 

iOS 14 eller fotoğrafta 2

Uygulama Kitaplığı

Uygulama Kitaplığı, Ana Ekran sayfalarınızın sonunda yer alan yeni bir ekrandır. Tüm uygulamalarınızı otomatik olarak Sosyal veya Son Eklenenler ve Öneriler gibi klasörler halinde düzenleyerek size belirli bir zamanda yararlı olabilecek uygulamaları gösterir. Uygulama Kitaplığına hızlı erişim için kaç Ana Ekran sayfasının tüm sayfaların görüntüleneceğini ve gizleneceğini seçebileceksiniz.

Yine, bu sizin için yeni seçenekler yaratır, ancak yine de Spotlight aramasını kullanarak uygulamalarınızı aramaya alışkınsanız, gerçekten yeni bir şey eklemez. Tercih ettiğimiz düzenlemenin, temel uygulamaların iki ana ekranının ardından Uygulama Kitaplığı ekranı olduğunu gördük (yukarıdaki örnekte görebileceğiniz diğer ekranlarımızı gizledik). Sayfaları Düzenle ekranına gitmek için, bir uygulama simgesini çöpe atacakmış gibi ekranınızı basılı tutun, ardından yuvanın üzerindeki nokta sırasına dokunun. 

Ios 14 Yayın Tarihi Haberler ve Özellikler Apple S Yeni Iphone Güncellemesine Neler Geliyor image 1

Uygulama Klibi

Bir Uygulama Klibi, belirli bir ürün veya işletme ile ilişkili bir uygulamanın küçük bir bölümüdür (10 MB’ın altında) ve ihtiyaç duyulduğunda anında indirilmek üzere tasarlanmıştır. İPhone’unuzun ekranının altında bir kart olarak görünen, park ücreti ödemek veya bir kahve satın almak gibi belirli bir görevi tamamlamak için Uygulama Klipleri saniyeler içinde yüklenmelidir. Yani tam bir uygulama indirme değil. 

Uygulama Klipleri, Apple tarafından tasarlanmış yeni bir Uygulama Klip kodunu tarayarak veya NFC etiketleri ve QR kodları aracılığıyla ve ayrıca Mesajlar veya Safari’de paylaşıldığında kolayca keşfedilebilir ve bunlara erişilebilir.

Uygulama Klipleri, 30 gün sonra cihazınızdan otomatik olarak kaldırılır.

iOS 14 eller fotoğrafta 4

Mesajlar

Yukarıdaki örneğimizden de görebileceğiniz gibi, Mesajlar, WhatsApp’ın zaten yapabildiği gibi, konuşmaları mesaj listenizin en üstüne sabitlemenizi sağlar. Grup başlıklarında bahsedenler ve satır içi yanıtlar da sunulacak ve ayrıca yeni Memoji seçeneklerinin yanı sıra bir resim veya emoji kullanarak grup fotoğrafı ayarlama seçeneği de olacak. Kullanıcılar bir grup konuşmasını sessize alabilir ancak adları da doğrudan bahsedildiğinde bildirim alabilirler.

iOS 14 eller fotoğrafta 5

Gelişmiş ancak minimalize edilmiş Siri

Siri, iOS 14’te yeniden tasarlandı, bu yüzden şimdi yepyeni bir ekran açmak yerine bulunduğunuz sayfada (burada görebileceğiniz gibi) beliriyor. Daha iyi çeviri işlevselliği (Çeviri uygulaması sayesinde aşağıya bakın) ve bilginin genişletilmesi de dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik de alıyor. Ayrıca, Siri’yi kullanarak bir sesli mesaj kaydetmeye ve göndermeye başlayabileceksiniz.

iOS 14 eller fotoğrafta 8

Yeni Çeviri uygulaması

11 farklı dil arasında ses ve metin çevirisi sunan yeni bir Çeviri uygulaması var. Uygulama, Apple’ın Neural Engine’i kullanarak özel ses ve metin çevirisi için çevrimdışı çalışacaktır. İPhone’unuzu yatay moda çevirmek (burada olduğu gibi) konuşma modunu başlatır ve hangi dillerin konuşulduğunu otomatik olarak algılar. 

Ios 14 Yayın Tarihi Haberler ve Özellikler Apple S Yeni Iphone Güncellemesine Neler Geliyor image 1

Haritalar

Haritalar, elektrikli araç rotası ve seçilmiş Kılavuzların yanı sıra iOS 14’te bisiklet yol tariflerini alacak. Bisikletli yol tarifleri rakımı, bir caddenin ne kadar yoğun olduğunu ve güzergah üzerinde merdiven olup olmadığını dikkate alacaktır. Bu yeni özellikler, biz onları beta sürümünde denemeye gittiğimizde çalışmıyordu.

Elektrikli araç yönlendirme özelliği, mevcut araç şarjı ve şarj cihazı türlerine göre planlanan bir rota boyunca şarj durakları eklerken, Rehberler, popüler turistik yerler veya yeni bir restoran gibi bir şehirde ziyaret edilecek ilginç yerlerin seçilmiş bir listesini sağlar.

Ios 14 Yayın Tarihi Haberler ve Özellikler Apple S Yeni Iphone Güncellemesine Neler Geliyor image 1

Araba anahtarı

Dijital araba anahtarları, kullanıcıların arabalarının kilidini açmak ve çalıştırmak için bir iPhone veya Apple Watch Series 5 kullanmasına olanak tanıyan iOS 14 ile birlikte gelecek. NFC kullanıyorlar ve Mesajlar’ı kullanarak dijital araba anahtarlarını paylaşabilirsiniz, böylece örneğin başka biri arabanızı kullanabilir. Bir aygıt kaybolursa, iCloud olsa da bunları devre dışı bırakabilirsiniz. Henüz bunu deneyemedik, ancak yakında yapabileceğimizi umuyoruz. 

Araba anahtarlarının yalnızca belirli cihazlar tarafından destekleneceğini belirtmekte fayda var: iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone SE (2. nesil) ve Apple Watch Series 5.

Varsayılan üçüncü taraf uygulamaları

Apple, kullanıcıların üçüncü taraf uygulamalarını iOS 14’te Apple’ın kendi uygulamaları yerine varsayılan uygulamaları olarak ayarlamalarına olanak tanıyacak. Chrome veya Gmail’i sırasıyla varsayılan tarayıcınız ve e-posta uygulamanız olarak ayarlayabilirsiniz, örneğin bir bağlantıya dokunduğunuzda veya bir e-posta adresi varsa, bu uygulamalarda her zaman otomatik olarak açılır. 

Ios 14 Yayın Tarihi Haberler ve Özellikler Apple S Yeni Iphone Güncellemesine Neler Geliyor image 1

Resim İçinde Resim desteği

Yeni iOS 14 yazılımı, iPhone’a Resim İçinde Resim desteğini getirerek kullanıcıların başka bir uygulamayı kullanırken video izlemelerine veya FaceTime araması yapmalarına olanak tanıyacak.

iOS 14 eller fotoğrafta 9

Yeni Fitness uygulaması

Aktivite uygulaması, burada gördüğünüz gibi iOS 14 için yeniden tasarlanıyor ve yeni bir adla – Fitness. Yüzükler, Antrenmanlar ve Trendler tek bir sayfada görüntülenerek bilgilere daha kolay erişim sağlar ve Dans dahil yeni antrenmanlar için de uyumluluk vardır. 

iOS 14 eller fotoğrafta 3

Sağlık uygulaması

Sağlık uygulamasında artık uykuyu yönetmek için bölümler ve diğerlerinin yanı sıra Acil SOS, Tıbbi Kimlik, EKG ve Düşme Algılama gibi sağlık ve güvenlik özelliklerini yönetmek için merkezi bir yer olan yeni bir Sağlık Kontrol Listesi var. Hareketlilik, sağlık kayıtları, semptomlar ve EKG altındaki yeni veri türleri için de destek eklendi.

Ios 14 Yayın Tarihi Haberler ve Özellikler Apple S Yeni Iphone Güncellemesine Neler Geliyor image 1

Gelişmiş gizlilik

İOS 14 ile, kullanıcıları izlemeden önce tüm uygulamaların kullanıcı izni alması gerekir ve App Store ürün sayfaları, bir gıda etiketine benzer şekilde geliştiricilerin kendi bildirdiği gizlilik uygulamalarının özetlerini gösterir.

Kullanıcılar ayrıca mevcut hesaplarını Apple ile Giriş Yap’a yükseltebilecek, bir uygulamaya konum erişimi verirken kesin konumlarından ziyade yaklaşık konumlarını paylaşmayı seçebilecek ve bir uygulamanın mikrofon ve kamera kullanımına daha fazla şeffaflık sağlayacak.

Safari 

Safari, iOS 14’te bir Gizlilik Raporu sunar, böylece kullanıcılar hangi siteler arası izleyicilerin engellendiğini görebilir ve ayrıca kullanıcıların bir veri ihlaline karışmış olabilecek kayıtlı şifreleri tespit etmelerine yardımcı olmak için şifre izleme sunar. Chrome’un halihazırda sunduğu bir özellik olan tüm web sayfaları için yerleşik çeviri de ekleniyor.

Ios 14 Yayın Tarihi Haberler ve Özellikler Apple S Yeni Iphone Güncellemesine Neler Geliyor image 1

Ev uygulaması

Ev uygulaması ayrıca, iOS 14 ile Kontrol Merkezi’nde yeni otomasyon önerileri ve genişletilmiş kontrollerin yanı sıra uyumlu ışıklar için Uyarlanabilir Aydınlatma ve uyumlu kameralar için cihazda Yüz Tanıma gibi yeni özellikler de alıyor.

Uyarlanabilir Aydınlatma, akıllı ışıkların gün boyunca renk sıcaklığını otomatik olarak ayarladığını, cihaz üzerindeki yüz tanıma ise zaten sahip olduğu bilgileri kullanarak arkadaşlarınızı ve ailenizi tanımlayacaktır.

Hava

Hava Durumu uygulaması ve pencere öğesi, iOS 14’te sonraki saatteki yağış çizelgelerini alır ve yağmur tahmin edildiğinde dakika dakika yağış gösterir.

AirPod’lar

Bir çift Apple’ın kablosuz kulaklığına sahip olanlar , iOS 14’te otomatik cihaz değiştirme özelliğine sahip Apple cihazları arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapma becerisi kazandıklarını görecekler.

Bul

Bul Uygulamam yeni My ağ aksesuar programı bul, iOS 14’te üçüncü taraf ürünleri ve aksesuarları bulmak için destek ekler. Bu, kullanıcıların diğer öğelerin yanı sıra Apple aygıtlarını ve konumlarını paylaştıkları kişileri bulmak için Bul uygulamasını kullanabilecekleri anlamına gelir.

Ulaşılabilirlik

İOS 14’teki erişilebilirlik özellikleri arasında müziklerin, filmlerin, telefon görüşmelerinin ve podcast’lerin daha net ve net çıkmasına yardımcı olmak için yumuşak sesleri yükselten ve sesi ayarlayan Kulaklık Kolaylıkları bulunur. Ayrıca iOS 14 ile gelen Grup FaceTime’da işaret dili algılama özelliği de var, bu da kişinin bir görüntülü aramada daha belirgin olmasını sağlıyor.

Ek olarak, görmeyen topluluk için bir ekran okuyucu olan VoiceOver, ekranda görsel olarak neyin görüntülendiğini otomatik olarak tanıyacaktır.

iOS 14 cihaz desteği

Apple, yeni iOS 14 yazılım özelliklerinin bu sonbaharda iPhone 6s ve sonrası için ücretsiz bir yazılım güncellemesi olarak sunulacağını söyledi.

adminhttps://mobilcihazlar.net
Türkiye'nin en iyi çözüm odaklı mobil platformu olan mobilcihazlar.net 'de makale yazarı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

- Advertisment -

En Popüler

Epic Games, Apple ile yasal savaşı daha da genişletiyor

"Avustralya Federal Mahkemesine sunulan bugünün yasal iddiası, Apple'ın App Store'daki davranışının pazar gücünün kötüye kullanılması olduğunu ve uygulama içi dağıtım ve ödeme...

iPhone 12 MagSafe Duo Şarj Cihazı 15 W şarjı desteklemiyor

Yalnızca 14W'ı destekler, ancak 27 watt'lık bir şarj cihazı satın almanız gerekir.Apple, yaklaşan MagSafe Duo şarj cihazının 15W şarjı desteklemeyeceğini...

Apple iOS 14: Keşfedilen tüm önemli yeni iPhone özellikleri

Widget'larÖnceden, Widget'lar yalnızca Bugün ekranında mevcuttu, ancak iOS 14 ile yeni Widget'lar bir bakışta zamanında bilgi sunacak...

Adobe XD CC İndir – Full v35.0.12 WİN – MAC + Lisanslı

Adobe XD CC  (x64)Adobe XD CC – hayalinizdeki tasarımı oluşturacak tüm araçlara sahip içerik özelliğiyle Uygulama ve Web siteleri tasarımı geliştirmeye yarayan bir...

En Yeni Yorumlar